Konferencja “Beliefs and rituals in Antiquity”, 6-8.06.2018

W dniach 6-8 czerwca 2018 Centrum Kształcenia na Odległość miało przyjemność współorganizować konferencję “Beliefs and rituals in Antiquity”, razem z Instytutem Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedrą Studiów Bliskowschodnich Zachodnioczeskiego Uniwersytetu w Pilźnie i Instytutem Językoznawstwa Porównawczego Uniwersytetu Karola w Pradze. Nasza jednostka zajmowała się m.in. transmisją wystąpień konferencyjnych na żywo, za pośrednictwem aplikacji Skype dla Firm. Poniżej zamieszczamy nagrania, których autorzy zgodzili się na ich publikację. Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniami konferencyjnymi.

Jeżeli nagranie nie jest widoczne w oknie podglądu, prosimy kliknąć tytuł wystąpienia, aby przejść do wideo.

If the video does not start, or player requires you to log in, click on the title of the conference paper to watch it in Vimeo.

Idan Breier, Bar-Ilan University

The Prophets’ Theological Battle against Soothsayers and Magicians during the Assyrian and Babylonian Periods

Julia Doroszewska, University of Warsaw
Jan Kucharski, University of Silesia

Maschalismos. Magic, mutilation and fashion

Tomasz Dziurdzik, University of Warsaw

Regular sacrifices in Roman imperial army. Reconstructing the ritual calendar and the rituals

Maria Flores Rivas, Universidad Complutense de Madrid (audio only)

The belief in μέλισσαι born of cattle corpses

John McDonald, San Diego State University

How to Sacrifice a Cow in Graeco-Roman and Indian Myth: A Comparative Perspective on Virgil’s Ritualized Bougonia

Katherine McLardy, Monash University

The Adonia Festival: Effects of Cultural Context on a Ritual Complex

Anna Mech, University of Warsaw

Anna Mech – Should I call Isis with Thousands of Names, Diana the Huntress or Juno the Queen? Understanding the choices behind female religious rituals (full audio, incomplete video)

Stefan Nowicki, University of Wroclaw

System of Assyrian beliefs as reflected in royal ideology

Marcin Stankiewicz, University of Wroclaw

Rituals of love and hate. Ritual practices of Coptic love spells.

Andrzej Wypustek, University of Wroclaw

Erotic spells in Pompeii and Beyond: What do we (not) know about love magic in Antiquity?